JAK SE ŘÍDÍ AUTO V ŘECKU

Tomu, kdo se do víru řeckých silnic vrhne poprvé se to může jevit jako šílený chaos. Některé slabší  povahy, které provoz sledovali třeba jen ze zájezdového autobusu by v Řecku za volant nesedli ani ve snu. Tento zdánlivý chaos v silničním provozu má ovšem i svá nepsaná (avšak většinou dodržovaná) pravidla. V Řecku se jezdí jinak než jak jsme zvyklí v našich zeměpisných šířkách. Když se člověk trošku přizpůsobí, bude se mu zajisté řídit příjemně. Mě osobně se po řeckých silnicích jezdí dobře. Možná i lépe než po těch českých. Nesetkáte se tu s agresivitou za volantem v takové míře jako na našich silnicích. Naopak Vás možná překvapí ohleduplnost a shovívavost řeckých řidičů.

V Řecku platí pravidla silničního provozu podobná jako u nás. Řečtí řidiči mnohá z nich více méně nedodržují.  To je dobré mít na mysli. Níže naleznete několik postřehů a tipů spojených se silničním provozem a řízením auta v Řecku. Doufám, že Vám budou užitečné.

KRÉTA, RHODOS: NEJVYŠŠÍ POVOLENÁ RYCHLOST

V obci 50 Km/hod. Mimo obec 80 Km/hod. Pokuty za překročení rychlosti jsou časté. Vyplatí se sledovat značky nejvyšší povolené rychosti a řídit se jimi.

NEBEZPEČÍ SMYKU NA KRÉTSKÝCH A RHODSKÝCH SILNICÍCH PO PRVNÍM PODZIMNÍM DEŠTI!!!!

Budete-li řídit v září nebo říjnu a začne pršet (může se jednat o první déšť po několika měsících)jeďte velice, velice opatrně nebo raději zastavte a počkejte až déšť smyje uježďený prach, který se na vozovce nashromáždil za celé léto a vlivem deště se mění v kluzký, jakoby mýdlový povrch. První podzimní deště jsou na Rhodu a Krétě obdobím největšího počtu dopravních nehod. Vůz se na kluzké vozovce stává neovladatelným.

PŘEDNOST V JÍZDĚ

Přednost v jízdě se v Řecku až tak úplně nedodržuje. Tedy, jste-li na hlavní (nebo máte-li přednost zprava), neznamená to, že dostanete přednost. Buďte tedy obezřetní a i když máte přednost, rozhlédněte se, zda Vám ji ostatní řidiči opravdu dají. Křižovatky projíždějte pomalu. Výhoda pro Vás: když nevíte, zdali máte přednost, nebo zazmatkujete na neznámém místě, řecký řidič Vás pustí. Vidí-li řecký řidič vůz z autopůjčovny, je mu jasné, že jste zde asi poprvé a bude k Vám shovívavý.

KRUHOVÉ OBJEZDY NA KRÉTĚ A RHODU

Kruhové objezdy se zde začínají objevovat až v poslední době. Některé mají opačná pravidla než u nás. Tedy, vjíždíte-li na kruhový objezd, jste často na hlavní - značena hlavní silnice.

STOP

Dopravní značku STOP řečtí řidiči nedodržují. Na stopce nestaví. Berou ji jen jako upozornění, že se mají rozhlédnout, zdali je volno a mohou jet. Pokuty se na Krétě a Rhodu za nezastavení na stopce nedávají, ale jste-li tak už naučení, nezbývá než poradit ať i zde zastavíte.

SKŮTRY A MOTORKY

Především ve městech (Rhodos, Heraklion, Chania, Rethymno) a hustším provozu mějte oči na stopkách a zleva i zprava sledujte provoz za Vámi. Jezdci bez přileb na dvoustopých vozidlech všeho druhu, svým chováním podobající se sebevrahům, Vás budou předjíždět, podjíždět, cpát se do mezírky mezi Vámi a jiným autem či zdí. Mějte je tedy na mysli, hlavně ty, kteří se Vás budou snažit předjet zprava.

SMĚROVKY/BLINKRY

Typické je nepoužívání směrovek při odbočení. Vůz odbočující před Vámi pravděpodobně nepoužije směrovek, aby Vás upozornil, že zahýbá. Buďte na to připraveni a ponechejte si od auta před Vámi dostatečný odstup.

JÍZDA V ODSTAVNÉM PRUHU

Řečtí řidiči povětšinou nikam nespěchají. Vozidla, která jedou pomalu si automaticky přejíždí do odstavného pruhu, nebo jedou zčásti po krajnici. Dávají tak rychlejším autům prostor, aby je mohla předjet.

TROUBENÍ V ŘECKU

Troubí se zde často. Troubení ovšem není míněno nijak ve zlém. Neberte je tedy jako agresi. Troubící řidič Vás pouze upozorňuje, že jede. Nebo Vás chce popohnat, když třeba stojíte na křižovatce a bojíte se z vedlejší vjet na hlavní, protože neustále jezdí auta. Řecký řididič ví, že když vjede mezi proud aut na hlavní silnici, pustí ho (většinou). Nic jiného mu mnohdy nezbývá, čekal by kdo ví do kdy. Nebo Vás chce předjet a Vy ne a ne uhnout se.

PARKOVÁNÍ NA KRÉTĚ A RHODU

Ve větších městech naleznete parkoviště. Často bývají v centru, poblíž přístavu (město Rhodos, Rethymno, Chania, Heraklion) Je to nejjistější možnost pro Vás,  kde ponechat auto, neznáte-li město. Vyhnete se riziku pokuty za parkování, které jsou časté. Většinou se platí při odjezdu. Parkovné bývá rozumné. Uschovejte si lístek. Pozor: Parkování aut podél ulic: Parkování s kartou - označeno značkou - kartu zakoupíte v trafikách a stáncích. Někdy je žlutou čarou podél ulice značen zákaz parkování (Rhodos).

ALKOHOL ZA VOLANTEM

V Řecku je povoleno 1 pivo či sklenka vína. Rozhodně ovšem doporučuji před jízdou nepít žádný alkohol. V případě dopravní nehody je totiž přítomnost alkoholu v krvi (byť minimální) považována za přitěžující okolnost.

ŘECKO - POKUTY

Když už se to bohužel přihodí a musíte zaplatit pokutu, zaplaťte ji pokud možno ihned na místě. Přijde Vás to o půlku levněji. Pokud nemáte u sebe dostatek hotovosti je třeba pokutu zaplatit do stanoveného počtu dní, jinak se pokuta zdvojnásobuje.

OVCE A KOZY

Dejte pozor na ovce a kozy pletoucí se autům na silnici (především v noci jeďte raději pomaleji).

Telefonní karty zakoupíte u novinových stánků, obchodech se suvenýry, supermarketech…

Zlevněný tarif:  22:00 – 06:00

 

Předvolba do Řecka: 0030

Předvolba do ČR: 0042

 

Důležitá telefonní čísla: 

První pomoc: 166

Policie/volání v případě nouze: 100

Hasiči: 199

Pomoc při dopr. nehodách: 104

Turistická policie: 171

Tísňové volání: 112

Pozn. V řeckém přepisu se čárkou označuje přízvuk.

Ano - Ne

Ne - Ojchi

Prosím - Parakaló

Děkuji - Evcharisto

Dobré jitro, dopoledne - Kaliméra

Dobrý večer - Kalispéra

Dobrou noc - Kalinichta

Pozdrav po celý den - Jásas

Jak se máte? - Ty kanete?

Jak se máš? - Ty kánis?

Dobře - Kala

Nic moc - Eci kje éci

Promiňte - Signómi

Prosím? - Oríste?

Dobrou chuť - Kaliorexi

Na zdraví - Jámas

Mluvíte anglicky, německy, francouzky? - Miláte angliká, jermaniká, galiká?

Rozumíte? - Katalavénete?

Nerozumím - Den katalavéno

Nemluvím řecky - Den miláo eliniká.

Co to stojí? - Poso káni?

Co je to? - Ti íne aftó?

V pořádku - Endaxi

Potřebuji - Chriazome

Chtěl bych - Tha íthela

Potřebuji lékaře - Chriázome jatró

Pohlednice - Karta

Známka - Gramatosímo

Policie - Astynomia

Banka - Trapeza

Lékárna - Farmakío

Restaurace - Estiatorio

Pošta - Tachydromio

 

0                                     midén               20                    íkosi

1                                     éna                   30                    triánda

2                                     dío                    40                    saránda

3                                     tría                    50                    peninda

4                                     tésera                60                    exinda

5                                     pénde               70                    evdominda

6                                     éxi                    80                    ochdonta

7                                     eftá                  90                    eneninda

8                                     ochtó                100                  ekato

9                                     eniá                  1000                chiliada

10                                   déka

 

 

Pondělí                     Deftéra

Úterý                        Tríti

Středa                      Tetárti

Čtvrtek                      Pémpti

Pátek                        Paraskevi

Sobota                      Sávato

Neděle                       Kiriakí

 

 

Brambory - i patátas

Pivo - i bíra

Chleba - to psomi

Zelenina - ta lachanika

Sýr - to tiri

Káva - o kafes

Mléko - to gála

Polévka - i supa

Cukr - i zachari

Ryba - to psári

Víno - to krasi

Zmrzlina - to pagoto

Velvyslanectví ČR v Řecku: Embassy of the Czech Republic

6, G.Seferis str., Palaio Psychico

15452 Athens

Tel.: 0030-010-6713755 nebo 0030-010-6719701

 

Honorární konzulát v Heraklionu (konzulární obvod Kréta a Santorini):

50, Giamalaki&Sof. Venizelou

712 02 Heraklion

Honorární konzul. Paní Maria Nistazaki

Nyní bychom Vás chtěli seznámit s některými se zajímavostí a krás Rhodu, které jsou pro Vás lehce dosažitelné autem. Silnice na Rhodu jsou ve velké míře v dobrém až velni dobrém stavu.

Lindos ( přibližně 50 km od města Rhodos) je jednou z hlavních pozoruhodností ostrova. Vesnice s oblázkovými ulicemi a obílenými domy, vystavěná na svahu přímo nad mořem, si zcela zachovala svůj středověký charakter. Řada schodů Vás dovede na antickou akropoli s dórským chrámem zasvěceným bohyni Athéně. Ve vesnici můžete navštívit byzantský kostel vyzdobený freskami z 18. století. Přístupné jsou také některé domy z 15. století, které byly v posledních letech prohlášeny za národní dědictví.

Pláž Tsambika  je vzdálena zhruba 25 km od města Rhodos a 1 ½ km od hlavní silnice Rhodos – Lindos. Tato překrásná, přírodně utvořená pláž nabízí vše, co by si prázdninový návštěvník mohl přát (křišťálově čistou vodu a krásnou pláž se zlatistvým pískem). Tuto fantastickou pláž si nenechte ujít! Z hlavní silnice Rhodos-Lindos odbočuje nalevo cesta vedoucí na kopec, jehož vrchol korunuje malý kostelík Kyra Tsambika. Přibližně ve ¾ cesty musíte auto zaparkovat a pokračovat na vrchol pěšky. Za Vaši námahu budete odměněni nádherným výhledem.

Archangelos (30 km jižně od města Rhodos) je největší vesnicí ostrova. Na Archangelos shlíží trosky hradu z roku 1467. Vesnici obklopují rozsáhlé pomerančovníkové  a citrónovníkové sady, olivové háje a vinice. Vesnice je vedle výborných zemědělských produktů známá také tradičními koberci a botami z kozí kůže. Dalším charakteristickým znakem vesnice jsou půvabné barvy zkrášlující různé části domů.

Prassonissi leží na jižním konci ostrova Rhodos. Prassonissi, které je ve skutečnosti ostrovem je s Rhodem spojeno dlouhou písečnou kosou. Na východní straně je moře tiché a na západní divoké. Na tuto pláž se můžete dostat pouze autem nebo na motocyklu. V přední části pláže stojí několik taveren a dva malé hotely. Můžete se ale také najíst ve vesničce Kattavia s mnoha tavernami a restauracemi ( 8 km od Prassonisi).

Asi 3 km jižně za Lardosem leží malá pláž Glystra. Na tu to pláž se dostanete pouze autem nebo na motorce. Pláž se nachází pod pobřežní silnicí, přímo za ostrou zatáčkou. Tato pláž bývá velmi tichá, za poplatek jsou k dispozici lehátka a slunečníky. Přímo na pláži stojí malá restaurace. Toto je pouze příklad, na jihu ostrova je ukryto mnoho klidných pláží a zátok, kam můžete pohodlně dojet autem.

Zátoka Anthonyho Quinna leží na východním pobřeží ( asi 17 km od města Rhodos a 3 km od Faliraki) v překrásném malém zálivu. Naleznete zde písečné, oblázkové i skalnaté plážičky. Za poplatek jsou k dispozici lehátka a slunečníky. Nad zátokou se můžete občerstvit v malé taverně.

Jedním z nejživějších míst města Rhodos je antický přístav, dnes nazývaný   Mandraki – se sochami jelena a laně u vjezdu do přístavu. Dle tradice zde kdysi stával slavný Kolos Rhodský, jeden ze sedmi divů antického světa. Na dlouhém molu se zachovaly tři staré větrné mlýny a na severním konci pevnost svatého Mikuláše s majákem. Z přístavu Mandraki vyjíždějí každý den malé výletní lodě na plavbu do Lindu, na ostrov Symi, do Kallithey (potápění) nebo na různé pláže na východním pobřeží.

 

Středověké město (nebo staré město) je živou pamětihodností. Je to velice dobře zachovalé centrum, kde mnoho Rhoďanů žije a pracuje. Středověké město vzniklo kolem pevnosti, vystavěné s největší pravděpodobností po zemětřesení v roce 515. Ulice Rytířů je nejlépe zachovalou ulicí z doby Maltézských rytířů a vede nahoru k Velmistrovskému paláci. Tzv. Chora byla oblastí buržoasie. Zde se nachází Sokratova ulice (starý trh) se Suleimanovou mešitou a hodinovou věží.

 

Filerimos je 270 metrů vysoký kopec porostlý cypřiši a jinými stromy, 15 km od města Rhodos. V horní části Filerimu se rozprostírá velká plošina, většina budov se nachází na východní straně. Prohlédnou si můžete základy chrámu, raně křesťanskou baziliku a byzantský kostel. Tento kostel opravili Italové. Po pravé straně cesty jsou výjevy umučení Páně. Tato vegetací lemovaná cestička vede do západní části kopce na náměstíčko uprostřed s impozantním křížem.

Kamiros (30 km jihozápadně od města Rhodos) je jedním ze tří hlavních dórských měst, která se v 5.století př. Kr. spojila a vytvořila tak mocný městský stát Rhodos. V Kamiru žilo převážně zemědělské obyvatelstvo, které produkovalo především víno a olej. Působivé rozvaliny se rozprostírají na úbočí svahu s výhledem na moře. Dnes se nejstarší zbytky města datují do helénistického období. Pozůstatky města obsahují tržiště s dórským obloukem, oltář neznámého boha, dórský chrám a náměstí. Na vrcholu kopce spatříte akropoli, kde býval velký západní oblouk (3.století př. Kr.), vystavěný nad vodní nádrží.


Cesta vedoucí jihozápadně z vesnice  Monolithos dolů k moři Vás po 3 km zavede k byzantskému hradu Monolithos. Hrad byl vystavěn na vrcholu skály, která mu také dala jeho jméno ( monos lithos = jediná skála). Uvnitř hradu je malá kaple (15.století). Z hradu se naskýtá nádherný výhled na západní pobřeží a malé ostrůvky nedaleko pobřeží.

Asi 2,5 km za  Paradisi je nalevo sjezd. Po 6 km se dostanete do půvabného  Údolí motýlů (Petaloudes). Tento malý kousek ráje leží 25 km od města Rhodos. Bujnou vegetací porostlé údolí s potůčky, dřevěnými lávkami a jezírky ponechá i nejnáročnějšího návštěvníka  beze slov nad tím co spatří. Pocit naprostého pokoje. Ještě krásnější podívaná to je od července do září, kdy se údolí zaplní křídly tisíců motýlů.

V blízkosti Attavyru leží vesnička Sianna. Díky své poloze uprostřed lesů se stala hlavním producentem medu, který můžete zakoupit v tavernách ve vesnici. Sianna je typická poklidná horská vesnice. Další  typickou horskou vesnicí na úbočí pohoří Attavyros, nejvyššího vrcholu Rhodu, je Embona. Embona je zajímavá svým folklorem a produkuje také velice dobré víno. Vinařství Emery je otevřeno pro návštěvníky a nabízí ochutnávku vín. Obyvatelé Embony jsou velmi vlídní a  naleznete zde několik dobrých taveren.

Klášter Thari (jižně od vesnice Laerma) byl před několika lety opět obydlen mnichy. Současná budova vznikla ve 14.století. V okolí kláštera si můžete udělat velmi hezkou procházku. Přibližně 4 km jihovýchodně od vesnice Lardos leží v roce 1855 založený ženský klášter Moni Ipsenis. Slavný je svátek 23.srpna, který do kláštera přivádí mnoho věřících. Kostel má střechu z olivového dřeva.

 

 

JSN Festival is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework