top of page
Vyhledat

Jak se řídí auto v Řecku.Tomu, kdo se do víru řeckých silnic vrhne poprvé se to může jevit jako šílený chaos. Některé slabší povahy, které provoz sledovali třeba jen ze zájezdového autobusu by v Řecku za volant nesedli ani ve snu. Tento zdánlivý chaos v silničním provozu má ovšem i svá nepsaná (avšak většinou dodržovaná) pravidla. V Řecku se jezdí jinak než jak jsme zvyklí v našich zeměpisných šířkách. Když se člověk trošku přizpůsobí, bude se mu zajisté řídit příjemně. Mě osobně se po řeckých silnicích jezdí dobře. Možná i lépe než po těch českých. Nesetkáte se tu s agresivitou za volantem v takové míře jako na našich silnicích. Naopak Vás možná překvapí ohleduplnost a shovívavost řeckých řidičů.


V Řecku platí pravidla silničního provozu podobná jako u nás. Řečtí řidiči mnohá z nich více méně nedodržují. To je dobré mít na mysli. Níže naleznete několik postřehů a tipů spojených se silničním provozem a řízením auta v Řecku. Doufám, že Vám budou užitečné.


KRÉTA, RHODOS: NEJVYŠŠÍ POVOLENÁ RYCHLOST

V obci 50 Km/hod. Mimo obec 80 Km/hod. Pokuty za překročení rychlosti jsou časté. Vyplatí se sledovat značky nejvyšší povolené rychosti a řídit se jimi.


NEBEZPEČÍ SMYKU NA KRÉTSKÝCH A RHODSKÝCH SILNICÍCH PO PRVNÍM PODZIMNÍM DEŠTI!!!!

Budete-li řídit v září nebo říjnu a začne pršet (může se jednat o první déšť po několika měsících)jeďte velice, velice opatrně nebo raději zastavte a počkejte až déšť smyje uježďený prach, který se na vozovce nashromáždil za celé léto a vlivem deště se mění v kluzký, jakoby mýdlový povrch. První podzimní deště jsou na Rhodu a Krétě obdobím největšího počtu dopravních nehod. Vůz se na kluzké vozovce stává neovladatelným.


PŘEDNOST V JÍZDĚ

Přednost v jízdě se v Řecku až tak úplně nedodržuje. Tedy, jste-li na hlavní (nebo máte-li přednost zprava), neznamená to, že dostanete přednost. Buďte tedy obezřetní a i když máte přednost, rozhlédněte se, zda Vám ji ostatní řidiči opravdu dají. Křižovatky projíždějte pomalu. Výhoda pro Vás: když nevíte, zdali máte přednost, nebo zazmatkujete na neznámém místě, řecký řidič Vás pustí. Vidí-li řecký řidič vůz z autopůjčovny, je mu jasné, že jste zde asi poprvé a bude k Vám shovívavý.


KRUHOVÉ OBJEZDY NA KRÉTĚ A RHODU

Kruhové objezdy se zde začínají objevovat až v poslední době. Některé mají opačná pravidla než u nás. Tedy, vjíždíte-li na kruhový objezd, jste často na hlavní - značena hlavní silnice.


STOP

Dopravní značku STOP řečtí řidiči nedodržují. Na stopce nestaví. Berou ji jen jako upozornění, že se mají rozhlédnout, zdali je volno a mohou jet. Pokuty se na Krétě a Rhodu za nezastavení na stopce nedávají, ale jste-li tak už naučení, nezbývá než poradit ať i zde zastavíte.


SKŮTRY A MOTORKY

Především ve městech (Rhodos, Heraklion, Chania, Rethymno) a hustším provozu mějte oči na stopkách a zleva i zprava sledujte provoz za Vámi. Jezdci bez přileb na dvoustopých vozidlech všeho druhu, svým chováním podobající se sebevrahům, Vás budou předjíždět, podjíždět, cpát se do mezírky mezi Vámi a jiným autem či zdí. Mějte je tedy na mysli, hlavně ty, kteří se Vás budou snažit předjet zprava.


SMĚROVKY/BLINKRY

Typické je nepoužívání směrovek při odbočení. Vůz odbočující před Vámi pravděpodobně nepoužije směrovek, aby Vás upozornil, že zahýbá. Buďte na to připraveni a ponechejte si od auta před Vámi dostatečný odstup.


JÍZDA V ODSTAVNÉM PRUHU

Řečtí řidiči povětšinou nikam nespěchají. Vozidla, která jedou pomalu si automaticky přejíždí do odstavného pruhu, nebo jedou zčásti po krajnici. Dávají tak rychlejším autům prostor, aby je mohla předjet.


TROUBENÍ V ŘECKU

Troubí se zde často. Troubení ovšem není míněno nijak ve zlém. Neberte je tedy jako agresi. Troubící řidič Vás pouze upozorňuje, že jede. Nebo Vás chce popohnat, když třeba stojíte na křižovatce a bojíte se z vedlejší vjet na hlavní, protože neustále jezdí auta. Řecký řididič ví, že když vjede mezi proud aut na hlavní silnici, pustí ho (většinou). Nic jiného mu mnohdy nezbývá, čekal by kdo ví do kdy. Nebo Vás chce předjet a Vy ne a ne uhnout se.


PARKOVÁNÍ NA KRÉTĚ A RHODU

Ve větších městech naleznete parkoviště. Často bývají v centru, poblíž přístavu (město Rhodos, Rethymno, Chania, Heraklion) Je to nejjistější možnost pro Vás, kde ponechat auto, neznáte-li město. Vyhnete se riziku pokuty za parkování, které jsou časté. Většinou se platí při odjezdu. Parkovné bývá rozumné. Uschovejte si lístek. Pozor: Parkování aut podél ulic: Parkování s kartou - označeno značkou - kartu zakoupíte v trafikách a stáncích. Někdy je žlutou čarou podél ulice značen zákaz parkování (Rhodos).


ALKOHOL ZA VOLANTEM

V Řecku je povoleno 1 pivo či sklenka vína. Rozhodně ovšem doporučuji před jízdou nepít žádný alkohol. V případě dopravní nehody je totiž přítomnost alkoholu v krvi (byť minimální) považována za přitěžující okolnost.


ŘECKO - POKUTY

Když už se to bohužel přihodí a musíte zaplatit pokutu, zaplaťte ji pokud možno ihned na místě. Přijde Vás to o půlku levněji. Pokud nemáte u sebe dostatek hotovosti je třeba pokutu zaplatit do stanoveného počtu dní, jinak se pokuta zdvojnásobuje.


OVCE A KOZY

Dejte pozor na ovce a kozy pletoucí se autům na silnici (především v noci jeďte raději pomaleji).

14 zobrazení0 komentářů

Yorumlar


bottom of page