top of page
Vyhledat

Rostlinstvo a živočišstvo na KrétěKréta je rájem divoké vegetace. Nalezneme zde 2000 druhů rostlin – pro srovnání, téměř tolik, kolik má Anglie) – 160 z nich je vzácných. Svými vzory zdobí a provoňují půdu od pobřeží až k nejvyšším horám. Kréta byla původně pokrytá především dubovými, cedrovými a borovými lesy, ale i cypřišovými háji. Horní hranice lesa leží v 1700 až 1800 metrech nad mořem. Tady roste zejména hojně dub cesmínový (quercus ilex) a dub červcový (quercus coccifera). Rozsáhlou plochu krétské krajiny tvoří skalní vřesoviště „frigana“ a pro Středomoří typické shluky křoví (macchie): duby, lentišek (pistacia lentiscus), oleandr (nerium oleander), vrba (vitex agnus-castus), heřmánek (chamomilla recutia), máta peprná (mentha spicata), myrta (myrtus communis), mák (papaver rhoeas), mastix, eben krétský (ebenus cretica), jakož i jiné polokeře s tuhými listy a pryšcovité rostliny. Blízkost moře, sůl a vlhkost živí lilii mořskou (pancratium maritimum), keř tamaryšku (tamarix cretica) i krétskou palmu (Phoenix theophrasti). Z bylin zde divoce rostou krétské oregano, majoránka, levandule, rozmarýn, tymián či šalvěj. Krajinu zkrášlují také překrásné divoké květy orchidejí, tulipánů, mečíků, hyacintů a dalších.


Obrazu krajiny dnes ovšem dominuje skromný olivovník, nejdůležitější hospodářská rostlina ostrova.


Krétská zvířena není příliš bohatá, co se množství druhů týče. V odlehlých oblastech lze ještě narazit na známé divoké kozy agrími (capra aegarus), ovce, divoké kočky, jezevce a lasičky. Endemitem ostrova jsou původní horské, velice vzácné kozy bezoarové (známé spíše pod názvem kri-kri). Na ostrově žije i málo ptáků a plazů. Na horách lze ještě pozorovat sokoly obecné a jestřáby, ojediněle orlosupy bradaté. K nejkrásnějším ptákům Kréty patří vlha pestrá, mandelík hajní nebo „létající drahokam“ ledňáček. Často lze spatřit strnady a straky. Stoupá-li teplota, rozehrají svůj často ohlušující koncert cikády.


V houští a křoví se mohou skrývat zmije. Ve složeném dříví zase číhat štíři. Mezi další jedovaté živočichy patří pavouk rogalida.K plážím Rethymna připlouvají klást svá vejce vzácné a ohrožené mořské želvy (caretta caretta). Je to jedno z posledních míst ve Středozemí. Provádějí se zde rozsáhlá opatření na jejich záchranu a je nutná ohleduplnost všech, kteří ke přicházejí na tyto výjimečné pláže koupat.


Ve vodách okolo Kréty žije více druhů štítníkovitých ryb. Ve větším počtu se vyskytují tuňák cípal hlavatý, makrela, koruška smrdutá, rozliční pražmani (např.okoun), parmice, treska obecná, sardele i delfíni. Několik velmi ohrožených tuleňů středomořských žije na pobřeží ostrova Gavdos, jižně od Kréty.

3 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page