top of page
Vyhledat

O Rhodu
Nyní bychom Vás chtěli seznámit s některými se zajímavostí a krás Rhodu, které jsou pro Vás lehce dosažitelné autem. Silnice na Rhodu jsou ve velké míře v dobrém až velni dobrém stavu.


Lindos ( přibližně 50 km od města Rhodos) je jednou z hlavních pozoruhodností ostrova. Vesnice s oblázkovými ulicemi a obílenými domy, vystavěná na svahu přímo nad mořem, si zcela zachovala svůj středověký charakter. Řada schodů Vás dovede na antickou akropoli s dórským chrámem zasvěceným bohyni Athéně. Ve vesnici můžete navštívit byzantský kostel vyzdobený freskami z 18. století. Přístupné jsou také některé domy z 15. století, které byly v posledních letech prohlášeny za národní dědictví.


Pláž Tsambika je vzdálena zhruba 25 km od města Rhodos a 1 ½ km od hlavní silnice Rhodos – Lindos. Tato překrásná, přírodně utvořená pláž nabízí vše, co by si prázdninový návštěvník mohl přát (křišťálově čistou vodu a krásnou pláž se zlatistvým pískem). Tuto fantastickou pláž si nenechte ujít! Z hlavní silnice Rhodos-Lindos odbočuje nalevo cesta vedoucí na kopec, jehož vrchol korunuje malý kostelík Kyra Tsambika. Přibližně ve ¾ cesty musíte auto zaparkovat a pokračovat na vrchol pěšky. Za Vaši námahu budete odměněni nádherným výhledem.


Archangelos (30 km jižně od města Rhodos) je největší vesnicí ostrova. Na Archangelos shlíží trosky hradu z roku 1467. Vesnici obklopují rozsáhlé pomerančovníkové a citrónovníkové sady, olivové háje a vinice. Vesnice je vedle výborných zemědělských produktů známá také tradičními koberci a botami z kozí kůže. Dalším charakteristickým znakem vesnice jsou půvabné barvy zkrášlující různé části domů.


Prassonissi leží na jižním konci ostrova Rhodos. Prassonissi, které je ve skutečnosti ostrovem je s Rhodem spojeno dlouhou písečnou kosou. Na východní straně je moře tiché a na západní divoké. Na tuto pláž se můžete dostat pouze autem nebo na motocyklu. V přední části pláže stojí několik taveren a dva malé hotely. Můžete se ale také najíst ve vesničce Kattavia s mnoha tavernami a restauracemi ( 8 km od Prassonisi).


Asi 3 km jižně za Lardosem leží malá pláž Glystra. Na tu to pláž se dostanete pouze autem nebo na motorce. Pláž se nachází pod pobřežní silnicí, přímo za ostrou zatáčkou. Tato pláž bývá velmi tichá, za poplatek jsou k dispozici lehátka a slunečníky. Přímo na pláži stojí malá restaurace. Toto je pouze příklad, na jihu ostrova je ukryto mnoho klidných pláží a zátok, kam můžete pohodlně dojet autem.


Zátoka Anthonyho Quinna leží na východním pobřeží ( asi 17 km od města Rhodos a 3 km od Faliraki) v překrásném malém zálivu. Naleznete zde písečné, oblázkové i skalnaté plážičky. Za poplatek jsou k dispozici lehátka a slunečníky. Nad zátokou se můžete občerstvit v malé taverně.


Jedním z nejživějších míst města Rhodos je antický přístav, dnes nazývaný Mandraki – se sochami jelena a laně u vjezdu do přístavu. Dle tradice zde kdysi stával slavný Kolos Rhodský, jeden ze sedmi divů antického světa. Na dlouhém molu se zachovaly tři staré větrné mlýny a na severním konci pevnost svatého Mikuláše s majákem. Z přístavu Mandraki vyjíždějí každý den malé výletní lodě na plavbu do Lindu, na ostrov Symi, do Kallithey (potápění) nebo na různé pláže na východním pobřeží.Středověké město (nebo staré město) je živou pamětihodností. Je to velice dobře zachovalé centrum, kde mnoho Rhoďanů žije a pracuje. Středověké město vzniklo kolem pevnosti, vystavěné s největší pravděpodobností po zemětřesení v roce 515. Ulice Rytířů je nejlépe zachovalou ulicí z doby Maltézských rytířů a vede nahoru k Velmistrovskému paláci. Tzv. Chora byla oblastí buržoasie. Zde se nachází Sokratova ulice (starý trh) se Suleimanovou mešitou a hodinovou věží.Filerimos je 270 metrů vysoký kopec porostlý cypřiši a jinými stromy, 15 km od města Rhodos. V horní části Filerimu se rozprostírá velká plošina, většina budov se nachází na východní straně. Prohlédnou si můžete základy chrámu, raně křesťanskou baziliku a byzantský kostel. Tento kostel opravili Italové. Po pravé straně cesty jsou výjevy umučení Páně. Tato vegetací lemovaná cestička vede do západní části kopce na náměstíčko uprostřed s impozantním křížem.


Kamiros (30 km jihozápadně od města Rhodos) je jedním ze tří hlavních dórských měst, která se v 5.století př. Kr. spojila a vytvořila tak mocný městský stát Rhodos. V Kamiru žilo převážně zemědělské obyvatelstvo, které produkovalo především víno a olej. Působivé rozvaliny se rozprostírají na úbočí svahu s výhledem na moře. Dnes se nejstarší zbytky města datují do helénistického období. Pozůstatky města obsahují tržiště s dórským obloukem, oltář neznámého boha, dórský chrám a náměstí. Na vrcholu kopce spatříte akropoli, kde býval velký západní oblouk (3.století př. Kr.), vystavěný nad vodní nádrží.Cesta vedoucí jihozápadně z vesnice Monolithos dolů k moři Vás po 3 km zavede k byzantskému hradu Monolithos. Hrad byl vystavěn na vrcholu skály, která mu také dala jeho jméno ( monos lithos = jediná skála). Uvnitř hradu je malá kaple (15.století). Z hradu se naskýtá nádherný výhled na západní pobřeží a malé ostrůvky nedaleko pobřeží.


Asi 2,5 km za Paradisi je nalevo sjezd. Po 6 km se dostanete do půvabného Údolí motýlů (Petaloudes). Tento malý kousek ráje leží 25 km od města Rhodos. Bujnou vegetací porostlé údolí s potůčky, dřevěnými lávkami a jezírky ponechá i nejnáročnějšího návštěvníka beze slov nad tím co spatří. Pocit naprostého pokoje. Ještě krásnější podívaná to je od července do září, kdy se údolí zaplní křídly tisíců motýlů.


V blízkosti Attavyru leží vesnička Sianna. Díky své poloze uprostřed lesů se stala hlavním producentem medu, který můžete zakoupit v tavernách ve vesnici. Sianna je typická poklidná horská vesnice. Další typickou horskou vesnicí na úbočí pohoří Attavyros, nejvyššího vrcholu Rhodu, je Embona. Embona je zajímavá svým folklorem a produkuje také velice dobré víno. Vinařství Emery je otevřeno pro návštěvníky a nabízí ochutnávku vín. Obyvatelé Embony jsou velmi vlídní a naleznete zde několik dobrých taveren.


Klášter Thari (jižně od vesnice Laerma) byl před několika lety opět obydlen mnichy. Současná budova vznikla ve 14.století. V okolí kláštera si můžete udělat velmi hezkou procházku. Přibližně 4 km jihovýchodně od vesnice Lardos leží v roce 1855 založený ženský klášter Moni Ipsenis. Slavný je svátek 23.srpna, který do kláštera přivádí mnoho věřících. Kostel má střechu z olivového dřeva.

4 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page